'MİT BAŞKANI' YALANIYLA DOLANDIRICILIĞA SUÇÜSTÜ 'MİT BAŞKANI' YALANIYLA DOLANDIRICILIĞA SUÇÜSTÜ

Sabah’ın haberine göre, Sibergöz operasyonları arasında en dikkat çekeni ise Nevşehir polisinin 5 milyon vurgun yapan çeteye yönelik yaptığı çalışmaydı. Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde 3 ay süre teknik ve fiziki takibin ardından Mersin'de yaşayan Kemal ve Alican Ö.'nün liderliğini yaptığı şebekenin kullandığı yöntem şaşkınlık yarattı.

5 MİLYONLUK VURGUN YAPMIŞLAR

Geçen yıl 6 Kasım'da Nevşehir Emniyetine gelen M.A., sosyal medyada İnstagram hesabından bungalov reklamını gördüğünü, kiralamak için mesaj gönderdiğini, hesap tarafından verilen telefonla irtibata geçtikten sonra 3 günlük kiralama için 8 bin lira istendiğini, verilen hesap numarasına 6 bin gönderdiğini, tekrar aranıp 4 bin lira daha göndermesi istenildiğini belirterek dolandırıldığını anlattı.

M.A'nın ifadesi doğrultusunda çalışma yapan Siber polisi, şebekenin organizatörler, hesapçılar ve çağrı merkezi olarak 3 gruba ayrıldığını belirledi. Mersin'de yaşayan Kemal ile Alican Ö. kardeşlerin yönettiği şebekenin bungalov ev ilanı, ikinci el ürün satışı ve sosyal medyada açılan sahte kadın profilleriyle tuzağa düşürdükleri erkekleri şantajla dolandırdığı tespit edildi. Şebekenin banka hesapları kontrol eden polis, 250 mağdurun 5 milyon lirasının dolandırıldığını tespit etti.

AŞK TUZAĞINA ÇEKMİŞLER!

5 kişinin organizasyon, 4 kişinin banka hesapçısı, 5 kişinin de çağrı merkezi olarak çalıştığı organizasyonda şebekenin sosyal medyadan açtıkları sahte kadın hesaplarıyla erkeklere mesaj gönderdiği, bir süre sosyal medyadan devam eden görüşme sonrasında cep telefonu numaraları vererek iletişime "sevgili" gibi devam ettikleri belirlendi.

ÇIPLAK FOTOĞRAFLI ŞANTAJ!

Hedefteki kişiyle aşk yaşayan kadınların, çıplak fotoğraflarını gönderip günlerce mesajlaştıktan sonra da şebekenin sözde çağrı merkezinin mağdurları kadınların babaları gibi arayıp şantaj yaptığı ortaya çıktı.

Şebeke üyeleri aradıkları erkeklere "Kızımın senin yüzünden psikolojisi bozuldu, psikoloğa gidiyor. Sinirlendi cep telefonunu kırdı. Çıplak fotoğraflarının sende ne işi var?" gibi bahanelerle tehdit edip verdikleri hesaplara para göndermesini istedikleri ortaya çıktı. Yapılan çalışmaların ardından 8 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda şebekenin lideri ve organizasyonda yer alan 25 şüpheli gözaltına alındı. Zanlıların aşk oltalamasında kullandıkları kadınların ise gazinolarda çalıştığı tespit edildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ