Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel'den Dışişleri Bakanlığına, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den pek çok siyasetçiye, attığı golden sonra bozkurt işaretini yapan ve UEFA tarafından 2 maç men cezası alan milli futbolcu Merih Demiral'a destek paylaşımı yaptı.

UEFA’nın almış olduğu kararın utanç duyulacak bir ilkellikte olduğunu belirten Bahçeli, “UEFA’nın, Türkiye-Avusturya futbol müsabakasında attığı golden sonra Bozkurt işaretini haklı gurur ve sevinç içinde paylaşan Milli Futbolcumuz Merih Demiral’la ilgili aldığı iki maç men cezası, üstelik itiraz yolunun kapatılması tasvibi ve tahammülü imkansız skandal bir karardır. Aynı zamanda ırkçı ve faşizan eğilimlerin UEFA’ya nüfuz etmesi utanç duyulacak bir ilkelliktir” dedi.

UEFA'DAN SKANDAL CEZA! MERİH'E 2 MAÇ MEN UEFA'DAN SKANDAL CEZA! MERİH'E 2 MAÇ MEN

BOZKURT İŞARETİ UEFA'YA BATTI

Paylaşımında UEFA tarafından alınan kararla dünya futboluna kara bir leke sürüldüğünün ve 2024 Avrupa Şampiyonası’na gölge düşürüldüğün altını çizen Bahçeli,

Bozkurt simgesi Türklüğün varoluşsal onuru, geçmişle geleceği buluşturan ortak değeridir. Nitekim bu değere hazımsızlık gösterilmesi Türk milletine beslenen iflah olmaz husumetin ve Türk tarihini karalama rezilliğinin iğrenç bir tezahürüdür. UEFA, bazı ülkelerin futbolcularıyla ilgili verdiği benzeri kararlarda oldukça geniş görüşlü ve hoş görülü yaklaşmasına rağmen sırayı bir Türk futbolcu aldığında nefretini gizleyememiştir.

Dünya futboluna kara bir leke sürülmüş, 2024 Avrupa Şampiyonası’na gölge düşmüştür. Ancak çılgın Türkler her engel aşacak azim ve inançtadır" ifadelerini kullandı.

MERİH DEMİRAL'A TAM DESTEK

Merih Demiral’ın yanında olduklarını ifade eden Bahçeli paylaşımını şöyle sürdürdü:

A Milli Futbol Takımımızın arkasında 85 milyon Türk vatandaşı dua, destek ve tezahüratıyla ayaktadır. Geldiğimiz bu aşamada Türk milletinin tarihi mirasına apaçık saygısızlık yapan UEFA, bahse konu ayıplı kararını geri almadan A Milli Futbol Takımımızın Hollanda karşılaşmasına çıkmaması ve bir hak olan demokratik protestosunu bu şekilde göstermesi ahlaki ve milli nitelikli bir beklentidir.

UEFA laçka kararından vazgeçmezse Hollanda’nın sahada tek başına bırakılması ve A Milli Futbol Takımımızın Türkiye’ye dönüşü milli haysiyetimize en uygun seçenek olacaktır. Boyun eğerek, taviz verilerek, teslim olarak kazanılacak bir başarı her manada hezimet ve zilletin makyajlanmasıdır. Merih evladımızın ve bütün milli futbolcularımızın sonuna kadar yanındayız. Biriz, beraberiz, hep birlikte Türkiye’yiz, Türk milletiyiz.”

ÖZGÜR ÖZEL: DÜZELECEĞİNİ UMUYORUZ

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "UEFA’nın milli futbolcumuz Merih Demiral'a 2 maç ceza vermesi, hakkaniyetle bağdaşmayan siyasi bir karardır. İtirazımızla bu kararın düzeleceğini umuyoruz. Karar ne olursa olsun Milli Takımımız bu tutuma en güzel yanıtı yarınki müsabakada verecektir." dedi.

DIŞİŞLERİ: ESEFLE KARŞILIYORUZ

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise "UEFA tarafından A Milli Futbol Takımı oyuncumuz Merih Demiral’a iki maç müsabakalardan men cezası verilmesini esefle karşılıyoruz. Uluslararası spor karşılaşmaları toplumları ve ülkeleri birbirine yakınlaştırmak için tertip edilmektedir.

Yurt içinde ve yurt dışındaki tüm vatandaşlarımızda derin bir hayal kırıklığı yaratan bu karar, bazı Avrupa ülkelerinde yabancılara karşı ön yargılı davranma eğiliminin giderek arttığı yönündeki değerlendirmeleri güçlendirmiştir." ifadeleri yer aldı.

ÖSO'NUN TÜRKMEN KOMUTANLARINDAN ALAATTİN ÇAKICI'YA ZİYARET ÖSO'NUN TÜRKMEN KOMUTANLARINDAN ALAATTİN ÇAKICI'YA ZİYARET
Editör: Haber48 Editör