SOKAKTA KURBAN KESİMİNİN CEZASI YÜZDE 59 ARTTI SOKAKTA KURBAN KESİMİNİN CEZASI YÜZDE 59 ARTTI

Bursa'da birçok kişiye altın satıp kar vaadiyle emanetinde tutan kuyumcu Ahmet Ö., 'Yavru' adı verilen sistemden çıkmak isteyenler olunca 500 milyon lira değerinde para ve altınlarla ortadan kayboldu.

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde faaliyet gösteren bir kuyumcudan gün boyunca haber alınamadı.

İlçede uzun yıllardır kuyumculuk yapan ailenin üçüncü nesil işletmecilerinden Ahmet Ö.'nün bugün iş yerini açmamasının ardından ortaya atılan iddialar, ilçede büyük bir kazanç ortamının oluşturulduğunu ortaya çıkardı.

KÂR AMAÇLI PARA TOPLANDIĞI İDDİASI

Kuyumcu Ahmet Ö. (44), yakın çevresinden emanete bırakmaları şartı ile uygun fiyata cumhuriyet altını satmaya başladı. Bir süre sonra kâr amaçlı emanete altın bırakanların sayısı arttı.

Sistem büyüyünce sistem altın üzerinden komisyon verilmesine döndü. Mağdurların, yüzde 4 ile yüzde 30 arasında komisyon alan kişiler olduğunu iddia edildi.

'Yavru' adı verilen sistemde parası ile gelen kişilere piyasa fiyatından daha uygun fiyatla altın satılırken, 1 ay sonra taahhüt edilen oran sayısında altın kâr olarak verildiği iddia edildi.

SAVCILIĞA ŞİKAYETTE BULUNDULAR

Bir süredir taahhüt ettiği altınları ya da altınlar değerinde parayı sahiplerine zamanında teslim etmekte zorlandığı konuşulmaya başlayınca, birçoğu birbirinden habersiz olan mağdurların bazıları altınlarını sistemden çıkartmak istedi.

Sistemden çıkışlar işleri daha da zora sokmaya başladı. İddiaların hedefindeki kuyumcu bu sabah açılmayınca içeride altınları olan kişiler bilgi almak için aradıklarında ulaşamadı.

Gün içinde ise kuyumcunun akşamdan dükkanı da boşaltarak kaçtığı ileri sürüldü. Kuyumcunun kaçtığını öğrenen mağdurlar ise savcılığa şikayette bulundu.

SAVCILIKTAN ARAMA KARARI

Gelen şikayetler üzerine Orhangazi Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Akşam saatlerinde Mustafa Kemalpaşa Caddesi'nde kuyumcunun yer aldığı bölge emniyet şeridi ile kapatıldı. Savcılık izni ile kuyumcunun kapısı itfaiye ve çilingir marifetiyle açılmak istense de açılamadı.

500 MİLYON LİRA İDDİASI

Kuyumcu A.Ö.'nün piyasadan topladığı para miktarının 500 milyon liradan fazla olduğu iddia edildi. Henüz savcılığa başvuran kişi sayısının sistemde olanların çok küçük kısmı olduğu, sistemde ilçenin iş ve sivil toplum camiasından tanınmış isimlerinin de olduğu iddia edildi.

Bir başka dikkat çeken iddia da, sistemdeki kişi sayısının bilinenden daha fazla olduğu ve toplanan paranın 1 miyar liradan fazla olduğu.

ÖZEL EKİP KURULDU

Orhangazi Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Dolandırıcılık Şube Müdürlüğü'nden görevli ekipler, Orhangazi Emniyet Müdürlüğü ekipleri ile koordineli çalışma başlattı.

KUYUMCU 4 SAAT İÇERİSİNDE YAKALANDI

Cumhuriyet Başsavcılığı yönetiminde yürütülen soruşturmada ekipler, tüm detayları en ince ayrıntısına kadar inceledi. Titiz çalışma sonrasında Türkiye'de en kısa sürede baş şüphelisi bulunan soruşturmalardan birisine imza atıldı. Ahmet Ö. ve 3 kişi, polis tarafından yakalanarak Bursa Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltına alındı. Soruşturma devam ediyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ