AK Parti Muğla Milletvekili Yakup Otgöz, TBMM Genel Kurulu’nda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bütçesi üzerine konuştu.

Milletvekili Otgöz konuşmasında Muğla’ya yapılan yatırımlar ve Bütçe üzerinde değerlendirmelerde bulundu.

Otgöz, konuşmasında şu bilgilere yer verdi:

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın  'Kadını dışlayan bir toplum, gücünün ve potansiyelinin yarısından vazgeçmiştir' sözü,  kadına ve aileye yönelik politikalarımızda kılavuz niteliğindedir.

"KADIN KONUK EVİ SAYISINI 149'A ÇIKARDIK"

Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliğinde;  kadınlarımıza her türlü pozitif katkıyı veriyoruz.
Çok sayıda mevzuat değişikliği, düzenleme ve kanunla kadınlarımıza pozitif ayrıcalıklar kazandırdık.
2024 yılı bütçemiz de, aile kurumumuz ile milli ve kültürel değerlerimizin tüm zenginliklerini kapsamaktadır. Ülkemizin sosyal alanda da gelişmesini ve büyümesini sağlayan bir bütçedir. Bu bütçe ile aile, kadın, çocuk, yaşlı, engelli ve dezavantajlı vatandaşlarımıza desteğimiz sürecektir.
Kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında açtığımız; kadın konuk evi sayısı 2002 yılında 8 adet iken, bugün 149’a ulaşmıştır.

81 ilimizde 82 şiddet önleme ve izleme merkezinde kadınlarımıza ve çocuklarımıza hizmet vermekteyiz.
Şiddet mağduru kadınların etkili şekilde korunabilmesi için Elektronik Kelepçe Uygulamasını hayata geçirdik.  Kolluk kuvvetlerine tek tuşla ulaşılabilen Kadın Acil Destek Uygulamasını kullanıma sunduk.
Anayasaya kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir hükmünü ekledik. 

Vatandaşlarımızın sosyal hizmetlere giriş kapısı niteliğinde 410 sosyal hizmet merkezi açtık.
Eğitimi en önemli fırsat eşitliği aracı olarak görüyoruz.  Bunun için, kız çocuklarının ve kadınların eğitimi noktasında önemli çalışmalar yaptık. 
Engelli ve yaşlı vatandaşlarımız için de çalışmalar yapıyoruz. Ülkemizin ilk Engelliler Kanunu çıkardık.

Evde sağlık hizmeti ve evde bakım yardımı ödeneği uygulamasını başlattık. 107 engelli bakım ve rehabilitasyon merkezi ile 310 özel bakım merkezinde yaklaşık 40 bin engelli bireye yatılı bakım hizmeti sunmaktayız.

Aile ve Gençlik Fonu kurduk. Evlenecek gençlerin ekonomik ve sosyal açıdan evliliklerini daha sağlam temeller üzerine kurmalarını destekliyoruz.
Seçim bölgem olan Muğla’mıza da kadınlarımız ve ailelerimiz için çok sayıda yeni tesisler kazandırdık.

"SÖZ DEĞİL ESER ÜRETİYORUZ"

İktidarlarımız döneminde tüm ülkemizde olduğu gibi Muğla’mızda da vatandaşlarımızı önemli hizmet ve yatırımlara kavuşturduk.
Söz değil eser üretiyoruz. Başarı hikayeleri yazmaya devam ediyoruz.

MARMARİS DEVLET HASTANESİ NE ZAMAN AÇILACAK?

Son dönemde; Seydikemer ve Bodrum Devlet Hastanelerimizi açtık.  Marmaris Devlet Hastanemizin de açılışını da ocak ayında yapacağız.

Muğla Eğitim Araştırma Hastanemizi yapılacak ek bina ile 1.700 yatak kapasitesine çıkarıyoruz. ve Şehir Hastanesi konsepti haline getiriyoruz.  Fethiye’ye 500 Yataklı yeni Devlet Hastanesi yapılması yatırım programına alındı.

Yapımı devam eden; Seydikemer - Kalkan,    Seydikemer - Söğüt bölünmüş yol çalışması ve Karabel Tünel İnşaatı çalışmaları hızlandırıldı.

GRAM ALTIN HAFTAYA SÜRPRİZLE BAŞLADI GRAM ALTIN HAFTAYA SÜRPRİZLE BAŞLADI

DOĞAL GAZ OLMAYAN İLÇELERE ÇALIŞMA

Hemşerilerimizi doğal gaz ile buluşturmaya devam ediyoruz.  Menteşe Merkez, Yatağan, Kavaklıdere ilçelerimize doğal gaz verilmeye başlandı. Milas’a verilmesi için de proje hazırlandı. Çalışmalar devam ediyor. Fethiye, Seydikemer, Ortaca ve Dalaman ilçelerine  doğal gaz  bağlanması için önemli bir imza daha atıldı.
Önceki hafta da, Milas-Ören’de; Akdeniz ve Ege Bölgesi’nin en büyük tekne  imal ve çekek yerinin açılışını yaptık. 

Tesisimize 1200 yat çekilebilecek yılda 60 yat inşa edilebilecek. 4 bin kişiye istihdam sağlanacak. Bu sektörde diğer rakip ülkelerin önüne de geçmiş olacağız. Tesis sadece Milas ve Bodrum için değil,  aynı zamanda Türkiye için de çok önemli bir denizcilik tesisi olacaktır.

Muğla’mıza kazandırdığımız yatırımlar için Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Bakanlarımıza teşekkür ediyoruz.

2024 Bütçemizi; yatırımı, istihdamı, üretimi ve ihracatı destekleyen bir kalkınma programına yönelik hazırladık.

Esnafımızdan memurumuza, işçimizden çiftçimize kadar toplumumuzun tüm katmanlarını kapsayan ekonomik kalkınma ve refah artışı esasını hedefledik.
Cumhurbaşkanımız, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde; kalkınmaya büyümeye devam ediyoruz.

Muhalefetin tüm karalamalarına rağmen 21 yıldır girdiğimiz tüm seçimleri açık ara kazandık. 
Bütçemiz;  Ülkemize, Muğla’mıza ve Milletimize hayırlı olsun.

Kaynak: Haber48