YARDIM KAMYONLARINI VURDU! 50 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ YARDIM KAMYONLARINI VURDU! 50 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

The Economist dergisi, 2023 yılının ülkesini Yunanistan olarak seçti. The Economist tarafından her yıl verilen "Yılın Ülkesi" ödülünü Yunanistan'a verdiğini açıkladığı makalede şu ifadeleri kullandı:

"Kazanan Yunanistan. 10 yıl önce borç krizi nedeniyle felce uğramış, Wall Street'te alay konusu olmuştu. Gelirler düşmüştü, toplum zayıflamıştı, sağ ve sol partiler aşırılığa giderken başıboş halde kalmıştı. Hükümet o kadar çaresiz kaldı ki Çin'den yardım istedi. Bugün Yunanistan mükemmel olmaktan hala uzakta. Şubat ayında demiryolunda meydana gelen kaza, kalitesiz altyapıyı ortaya çıkardı; telefon dinleme skandalı ve göçmenlere kötü muamele sivil özgürlüklerin geliştirilmesi gerektiğini gösterdi.

Ancak yıllar süren sancılı yapılanmanın ardından Yunanistan, 2023'te yıllık zengin dünya ekonomileri sıralamamızda zirveye yerleşti. Merkez sağ hükümeti Haziran ayında yeniden seçildi, dış politikada ABD ve AB yanlısı, Rusya'ya karşı temkinli. Yunanistan, çöküşün eşiğine gelmişken sert ve mantıklı ekonomik reformları hayata geçirmenin, toplumu yeniden güçlendirmenin, ölçülü vatanseverlik sergilemenin ve yine de seçimleri kazanmanın mümkün olduğunu gösteriyor."