Kolombiyalı kuşbilimci John Murillo, Manizales kentinin 10 kilometre güneybatısında bulunan Don Miguel Doğa Parkı’nda benzersiz bir kuş gördü. Aslında sık görülen bir türün üyesi bal kuşta Murillo’yu heyecanlandıran renkleriydi.

GALATASARAYLI TARAFTAR 'SEVİNCİNDEN' YAŞAMINI YİTİRDİ GALATASARAYLI TARAFTAR 'SEVİNCİNDEN' YAŞAMINI YİTİRDİ

Sol tarafındaki tüyler yeşildi. Bu, türün dişilerinde karakteristik bir özellikti. Sağ tarafındaki tüyler ise türün erkeklerinde görülen mavi renkteydi.

BBC’nin haberine göre Murillo bir keşif yapmıştı ve bunu bir başka kuş düşkünü, Yeni Zelanda’daki Otago Üniversitesi’nden Zooloji Profesörü ve evrimsel genetik uzmanı Hamish Spencer ile paylaştı.

Spencer, bunun çok heyecan verici olduğunu ve bu keşfi gördüğü için kendini ayrıcalıklı hissettiğini söyledi: “Birçok kuş düşkünü ömürleri boyunca çift cinsiyetli kuş göremez. İki yanlı çifte cinsiyetlilik bir organizmanın bir yanı erkek özellikleri gösterirken, diğer yanının dişi özellikleri göstermesi.”

Bu tespiti Murillo’yla birlikte yazdığı ‘Alan Kuşbilimi Güncesi’ adlı bilimsel yayında yayınlayan Spencer’a göre bu tür çifte cinsiyetlilik, çok sayıda hayvan grubunda, özellikle cinsel açıdan iki yönlü hayvanlarda görülüyor.

Bu keşif ise 100 yıldan uzun süredir bal kuşlarında kayda geçen ilk çift çinsiyetlilik vakası: “Genelde farklı cinsiyetleri bulunan kuş türlerinde hem dişi hem de erkek özellikleri barındıran hayvanlar, kuşlarda cinsiyetin belirlenmesi ve cinsel davranışları anlamamız açısından önemli. Bu iki yanlı çifte cinsiyetlilik örneği (bir yanda erkek, diğer yanda dişi) bize çok sayıda türde olduğu gibi, kuşlarda da bir tarafın erkek bir tarafın dişi olabileceğini gösteriyor.”

Kaynak: HABER MERKEZİ