Hayat yaşandıkça, nefes aldıkça ve hissettikçe anılarla dolarak ilerler ve biz farkında olmadan kokusunu da biriktiririz içimizde. Anıların kokusu olur mu demeyin, olur, vallahi olur! Haydi gelin hayatın ve anıların kokusuna dair diyeceklerime bir göz atın.


Benim kendimi en rahat hissettiğim, en mutlu olduğum zamanlar “güvende olduğumu” hissettiğim zamanlardır. Güveni nerede buluyorsam orada olmak istiyorum. Kendi kendime olduğumda kesinlikle güvende hissediyorum -ne de olsa en güvendiğim insan yine kendimimdir-.  Ama özellikle evimde, evimin kokusunu içime çekebildiğimde kendimi güvende ve iyi hissettiğimi itiraf etmeliyim. 
Nereye gidersem gideyim eve döndüğümde son derece rahatlamış hissediyorum. Gün içinde ne yaparsam yapayım, nereye gitmiş olursam olayım sonunda eve dönmenin keyfi bambaşka. Bazen yoğun iş seyahatleri, bazen gezi amaçlı yolculuklar yapsam da yani amaç ne olursa olsun, geri dönüş yolu bana hep daha kısa gelmiştir. Giderken yolculuk nasıl geçecek, her şey yolunda gidecek mi, verimli bir seyahat olacak mı, kaza bela yaşamadan tamamlanacak mı ve daha pek çok bilinmez bana endişe yüklüyor sanırım. Ama her şey bitip de eve dönüşe geçtiğimde o kadar rahatlamış ve yüklerden kurtulmuş hissediyorum ki. Öyle hissediyorum çünkü döneceğim yer belli. 
Hayata renk katan değişik aktiviteler var elbette ama evdeki rutinin bile beni rahatlatması inanılmaz güzel. Kendini ait hissettiğin yer evin, adeta mabedin. Kendi konfor sınırında yaşayabildiğin, kapının ardında istediğini yapabildiğin en özel yer. Hele bir de evde sizi koşulsuzca seven, size sarıldıklarında kokusunu içine çekebildiğiniz canlarınız varsa tadından yenmez. 
Her yerin, her evin  ve hatta her şeyin kendine has bir kokusu var bence. O koku, o kadar tanıdık ki yıllarca gitmeseniz bile bir gün içeri girdiğinizde hissedersiniz o kokuyu. Annemin evinin kokusu hala burnumda mesela. Hatta teyzemin ya da dayımın evi, hepsi başka kokar bende. Koku hafızası kesinlikle çok özel bir şey. Bazen anılarınızda geçmişi düşünürken, bulunduğunuz yerin kokusu bile gelir aklınıza, adeta o anı yeniden yaşarsınız. Ya da sizde anısı olan bir kokuyu duyduğunuzda düşüncenizin adeta oraya, o olaya ya da o kişiye ışınlandığı, o anları size hatırlattığı olmaz mı hiç? 
Anıların kokusu olur mu demeyin, olur, vallahi olur. Bazen kokuları hafızamıza depolar, unuttuk sanırız. Ama kokular öyle güzel saklanmışlardır ki, anılarınızı bir anda çıkarıp getiriverirler aklınıza, hatta o kadar canlıdır ki “sanki ben bu anı daha önce yaşamıştım” bile diyebilirsiniz. Haydi, çağırın güzel anılarınızı! Bırakın gelsinler, emin olun tüm anılar kokusuyla beraber saklanmıştır. O yüzden her anınızı, kokusunu içinize çeke çeke yaşayıp, biriktirin.
Bir an gelir denizin kokusu, bir çiçeğin kokusu, bir parfüm kokusu, pastaneden yayılan çöreklerin kokusu, kahve kokusu ve daha binlercesi size güzel anılar sunabilir. Hayatın kokusunu içinize çekin. İçinize çektiğiniz kokuların size hep güzel anılar getirmesini diliyorum. Hayatınız da, kokusu da güzel olsun.

Sevgilerimle,